Sztuka szczęśliwego życia: na co dzień i od wnętrza

Duńskie hygge, szwedzkie lagom i fińskie sisu to trzy filozofie, których wspólnym mianownikiem jest dążenie do spokojnej egzystencji opartej na równowadze, szczęściu i harmonii. Obecnie stanowią także wnętrzarski i architektoniczny styl, pomagający w osiągnięciu odpowiedniego, życiowego balansu. My również postanowiliśmy oprzeć się na tych założeniach, aby domy i mieszkania naszej najnowszej inwestycji: Nowy Ołtaszyn Park, sprzyjały mieszkańcom odnaleźć to, co w życiu najważniejsze. 

Odpowiednio zaprojektowane i urządzone wnętrze na pewno nam w tym pomoże, ale kluczem jest zmiana podejścia, nawyków i przyzwyczajeń:

Blisko, coraz bliżej

Człowiek jest istotą stadną i najlepiej czuje się w otoczeniu – zwłaszcza najbliższych. Szkoda, że w codzienności wielu spraw, tak łatwo o tym zapominamy. Duńskie hygge podkreśla, że bycie z rodziną i przyjaciółmi lub chociażby aktywne partycypowanie w lokalnej społeczności gwarantuje nam poczucie przynależności i bezpieczeństwa. My, projektując nasz dom zadbaliśmy o to, aby stworzyć WAM ogromną przestrzeń wspólną do wspólnego bycia razem. 

Cudowne tu i teraz

Hygge namawia także do pozostania w teraźniejszości i aktywnego partycypowania w świecie, który nas otacza, a nie tym wirtualnym. To bycie tu i teraz daje nam możliwość doświadczania i czerpania radości z rzeczy najprostszych: widoków, smaków i zapachów. Może warto posłuchać Duńczyków, którzy od lat uchodzą za najszczęśliwszy naród Europy. I na pewno nie jest tak za sprawą klimatu:). Rozplanowanie zabudowy i aranżacja przestrzeni osiedla Nowy Ołtaszyn Park oraz zielone części wspólne na pewno dadzą nam sposobność do tego, aby jak najczęściej być właśnie tu i teraz.

Równowaga sił

Szwedzkie Lagom nawołuje do osiągania równowagi poprzez posiadanie „w sam raz”, czyli tyle, ile naprawdę potrzebujemy. I nie chodzi o skrajną ascezę, tylko umiar. Lagom zachęca, aby koncentrować się głównie na tym, co ważne, aby nie marnować np. jedzenia, nie eksploatować np. wody, nie nadwyrężać środowiska, tylko korzystać z zasobów natury racjonalnie. Na bazie tej idei stworzyliśmy jeden z projektów domów. Inspiracja filozofią Lagom zaznacza się w stworzeniu przestrzeni optymalnej i stricte dopasowanej do potrzeb mieszkańców.

Hartowanie ducha

Fińska sztuka odwagi i wytrwałości mobilizuje do bycia bohaterem własnej historii. Sisu to pochwała silnego charakteru, determinacji i konsekwentnego dążenia do celu. Ta koncepcja zachęca do przekraczania własnych ograniczeń, do szlifowania silnej woli, do osiągania tego, co pozornie niemożliwe.  Dom w typie SISU został zaprojektowany z myślą o tych, którzy nie oddzielają życia prywatnego od zawodowego grubą kreską i obok komfortowej przestrzeni do życia, potrzebują równie wygodnego miejsca do pracy.